Конспекти уроків

 Урок української мови (читання) в 1 класі


Тема:
Звукосполучення /йі/, позначення його букою «ї». Опрацювання тексту «На екскурсії»



Мета: ознайомити учнів з буквою Ї, її назвою та  звуковим значенням; формувати навички швидкого читання; продовжити роботу над звуко-буквеним аналізом слів; розвивати навички виразного читання тексту; виховувати любов до рідного краю, гордість за свою Батьківщину.

Обладнання:  малюнок їжачка, дівчинки-україночки; мапа України; картки зі словами та звуковими схемами, звукові фішки, картка з буквою ї, Ї, схеми для читання, відеоролик для фізкультхвилинки «Їжачок-лісовичок»; комп’ютерна презентація «Київ – столиця України».

I. Організаційний момент
Часу гаяти не варто —
Руки покладем на парти.
Маємо — бо час настав —
Повернутися до справ.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.

II. Повторення вивченого матеріалу
1. Мовна розминка
1) Читання складової таблиці
2) Повторення вивчених  на попередніх уроках скоромовок.
Цоки-цоки-цок копитця –
Це цапок йде до криниці.
Працьовитим цапенятам
Принесе водиці тато.
Дві ґави зранку гасали по ґанку.
Ґави просили у мами сніданку.
2. Звуковий аналіз слів
1) — Розгляньте схеми і доберіть до них відповідні слова (з’єднати лінією на дошці)
                                         
МРІЯ                                             - 0 – 0 = 0
СИНИЦЯ                                      - 0 – 0 = 
КАРАСЬ                                       - = 0 = 0             

                                                       

2)  Відгадати загадку. Побудувати звукову модель слова-відгадки (викласти з фішок)
Між листям і гілками по лісових доріжках
Біжить клубок з голками на коротеньких ніжках. (їжак)

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
-         Сьогодні на урок їжачок прийшов не один, привів із собою дівчинку українку. (Вчитель прикріплює малюнки із зображенням гостей). Вони принесли нову букву.
-         Наші гості будуть спостерігати за роботою на уроці.

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з буквою Ї, ї
Учитель вивішує на дошку картку з буквою. Місце в касі букв.
— Сьогодні ми ознайомимося з буквою Ї. Роздивіться, з яких елементів складається буква.
- На яку букву схожа? (на І)
- Чим вони відрізняються?
- Вимовте назву букви, спостерігаючи, з яких звуків складається вимова.
(Артикуляція звуків [йі])
- Дайте характеристику звукам. Позначте їх звуковими фішками.
2. Порівняння ролі букв Я і Ї.
- Яку букву ми вивчили, що також позначає два звуки?
- Чи завжди вона позначає два звуки?
- На відміну від букви Я, Ї ніколи не пом’якшує приголосні звуки. Отже, вона завжди позначає два звуки.

Фізкультхвилинка
Відеоролик «Їжачок-лісовичок»
Діти танцюють під музику

V. Робота за Букварем
1. Звуковий аналіз слів їжак, лілії, поїзд.
  - Поділити на склади, назвати послідовно звуки.
2. Читання слів з буквою Ї
1) З дошки колективно. Пояснення значень слів
- Утворіть слова з однаковим початком:
                   на                                        їв
                   нка                                      янин
Украї       ночка                      Ки         янка
                  нець                                     яночка    
                  нська                                    ївський

2) Читання колонок слів з букваря самостійно (с.116)
3. Читання вірша Анатолія Камінчука
1) Самостійне читання.
- Про що йдеться у вірші?
2) Словникова робота: Зелень, діброва, китиці.
3) Виразне читання. Заучування напам’ять.
4. Розповідь вчителя про Україну, її столицю – Київ
1) На дошці – карта України. Вчитель проводить коротку бесіду про назву нашої Батьківщини, її столицю.
2)    Комп’ютерна презентація «Київ – столиця України»
1 слайд – титульний
2 слайд – Київ на берегах Дніпра
3 слайд – Сквери та парки Києва
4 слайд – Маріїнський парк
5 слайд – Андріївський узвіз
6 слайд – Михайлівський Золотоверхий Собор
7 слайд – Ляльковий театр
3)    Словникова робота (слова та словосполучення на дошці)
Сквери, парки        каштани         Андріївський узвіз      Маріїнський парк    Михайлівський Золотоверхий Собор
Фізкультхвилинка
Продовження музичного кліпу «Їжачок-лісовичок»

5. Робота над текстом «На екскурсії»
1)    — Попрацюємо над  текстом від дівчинки-україночки.
-         Прочитайте заголовок. Про що буде розповідатися в тексті?
(Вчитель читає текст)
-         Де відбувалася екскурсія?
2)    Читання тексту «буксиром» за вчителем.
3)    Відповіді на запитання
-         Яка річка протікає через Київ?
-         Коли Київ особливо гарний?
-         Хто приїхав до Дмитрика в гості?
-         Де побували діти?
-         Куди збираються їхати завтра?
4)    Читання «ланцюжком»
-         Запам’ятайте назви, що пишуться з великої літери.
5)    Вибіркове читання.
-         До кого приїхали Леся з Петриком?
-         Чому Київ старий?
-         Яку виставу подивляться діти завтра?
6. Коротка підсумкова бесіда
- Хто із вас був у Києві?
- Що вас найбільше вразило?

VІ. Підсумок уроку
1.     Відповіді на запитання
— З якою буквою ви сьогодні ознайомились?
— Які звуки вона позначає?
— Що нового дізналися на уроці
про Україну, Київ?
2.     Читання речення, поданого рукописним шрифтом.
Київ – столиця України.
3.     Називання вивчених букв.
-         Назвіть усі букви, які везе потяг внизу сторінки.

-         Усі ви гарно працювали, старалися. Гості дякують вам за урок.

1 комментарий: